
Ukratko, ova tenisica je meni mrak, ali ipak ima “ali”. U iščekivanju osvrta i usporedbe Ultra 2 i 3, koji očekujem(o) svaki dan od Petre Kulić Domitrović na njenom blogu, eto mene s osvrtom nakon gotovo 400 kilometara u ovim tenisicama. Tenisica je kako je vidljivo iz fotografije u upotrebi od 21.6.2020. i isključivo je korištena za trail trčanje, što ne znači da nisam stao na asfalt u njoj. Naravno da jesam, ali samo kao dio dionice trail trčanja. U tom smislu ne bih rekao da je vidjela više od 10% asfaltne podloge koja definitivno puno brže troši potplat. Tenisica je kupljena kao zamjena za Salomonov Sense Pro 3 o kojem sam pisao prethodno i od prvog trenutka kako sam ju stavio na nogu jasno je bilo da ću uživati u trčanju. U odnosu na navedenu prethodnicu, nešto je malo teža i bolje oklopljena, no to nikako ne znači da je to teška tenisica.
Moram priznati da me u Keindl Sportu, još pri kupovini Sense Pro 3, Darko Rogina upozorio kako bi ovo mogla biti bolja tenisica od SP3, no nisam ga poslušao što je rezultiralo isprobavanjem dvoje tenisica zapravo jer sam dobio povrat novaca na reklamirane SP3. Ono što me na prvo odbilo od Ultra 2 su ova “krilca za koja mi nije bilo jasno čemu služe, osim kao neka dodatna podrška, ali u slijedećem pokušaju u lipnju 2020. nekako mi to nije bilo u fokusu, jer sam ponajviše gledao S/LAB Sense 8, no poučen iskustvima s Sense Pro 3 i njihovom prilično šturom zaštitom, odluka je pala na Ultra 2. Osim S/LAB Sense 8, na tržištu zapravo ništa nije iskakalo kao nešto što bih želio staviti na nogu, a da bi bilo lagano i bez pretjeranog potplata pa su tako te Red/Maverick/White ljepotice odšetale iz Vitezićeve zajedno sa mnom.
Kao i u svim dosadašnjim osvrtima, a to se uvijek može promijeniti što ću rado napomenuti, ovo je moj osobni osvrt, nije plaćen niti sponzoriran koliko god bi to primamljivo bilo. Tenisice su kupljene kao osobni odabir, a ne dobivene na testiranje.
Izgled i materijal
Prirodni materijali ne postoje i sve je gumirano i sintetičko, s čime ja nemam nikakvih problema. Ono što očekujem od tenisice je da je prozračna i lagana, a kod trail tenisice priželjkujem minimalnu težinu uz maksimalnu zaštitu. Ok, to i nije baš tako jednostavno, no s Ultra 2 to se činilo kao odličan omjer. Uostalom, sam Darko trči u njima. S/LAB su modeli za utrke, kažu neki i nije za očekivati neki čudesni vijek njihova trajanja, no ja sam stava da bi bar 500-600 km trebale izdržati u nekom normalnom izdanju. Sve preko toga je znanstvena fantastika. Ove moje nisu daleko od te granice i već gledam nasljednice. Tenisica je vrlo prozračnog materijala što znači da će vam i najmanja kapljica u nju ući, ali dobra stvar je u tome što kako je ušla, vjerojatno bi mogla i izići jer tenisica konstantno “diše”. Dok trčim pazim kamo gazim samo kako bih imao što više prijanjanja na podlogu i uopće me nije briga hoće li to značiti da će mi voda ući u tenisicu. Ne trčim ultre i tih 2 sata u nekom prosjeku mogu podnijeti vodu, snijeg, blato i drugo u svojoj tenisici, ma koliko god to značilo hlađenje jer noga mi je dobro zagrijana pa me ništa takvog ne smeta. Koga smeta, mogao bi promisliti o kupovini vodonepropusnih čarapa, što je puno bolja opcija od GTX tenisica.

Dakle, u ovih 400 kilometara nije bilo nikakvih oštećenja ni habanja na materijalu gornjeg dijela tenisice. Ni iz vana ni iz nutra, no to nije slučaj kod mog dragog prijatelja Robija koji ih ima 5 mjeseci i počele su mu pucati na tkanini iznad prostora za prste, skroz na vrhu (ne kao kod SP3 koje su pucale po sredini mrežaste tkanine).
Ono što mi je posebno interesantno kod ovih salomonki je njihova peta, koja je nevjerojatno gipka, gotovo poput gumene pete na ronilačkim perajama. To mi je jedna od boljih stvari na tenisici i nikako ne utječe na kvalitetu materijala. U tom smislu, ovih gotovo 400 km na moj par Ultra 2 nije ostavilo gotovo nikakvog traga, a iskreno, ne štedim ih. Tu su da bi mi omogućile da trčim, a ne da ih lickam. Tenisice nakon blatnjavog trka samo isperem u kadi hladnom vodom i eventualno obrišem vlažnom krpom i to je to od čišćenja i pranja.
Ukupna težina tenisice je 285 grama, na veličinu 9 US odnosno mojih 42 2/3 EU. Netko bi možda rekao da su tenisice uskog kalupa, ali to je slučaj vjerojatno sa svim Salomon tenisicama. Ja nemam baš hobitsko stopalo, no nije da je baš najelegantnija nožica kakve Pepeljuge pa ipak, ove tenisice u tom smislu nemaju nikakvu zamjerku. Pružaju dovoljon prostora, ako poštujete pravila da kupujete i nosite tenisice koje su do broj veće od obuće koju biste inače nosili.
Vezice i jezik
Jezik je spojen s donjim dijelom elastičnim materijalom i vrlo se rijetko dogodi da ga trebam poravnati sa strane nakon obuvanja, a quick-lace vezice odlično učvršćuju stopalo. Valja imati na umu da treba vremena za postaviti pravu mjeru zatezanja. Ispočetka sam krenuo s jačim zatezanjem, što je rezultiralo priličnom boli što zbog pritiska vezica, ali i cijelo stopalo se trebalo naviknuti na novu tenisicu.
U prvih nekoliko korištenja ispalo je da prejako stišćem vezice, a najgoru bol sam osjećao pri hodu, dok je trčanje prolazilo bez ikakvih neugodnih senzacija. Kad spominjem bol, govorim o boli zbog koje ne možete stati na stopalo. Uopće mi nije jasno kako je do toga došlo i koja biomehanička logika toga, no nakon trećeg korištenja nisam više imao problema. Možda se jednostavno poklopila neka ozljeda s novim parom tenisica. Tko će ga znati.
Potplat i uložak

Contagrip potplat umjerene je debljine, rekao bih upravo onoliko koliko mi treba, ali nešto deblji u odnosu na SP3, te ima heel-to-toe-drop od kojih 8mm. Mislim da je to sasvim solidno za nekoga kome ne treba posebno pojačana peta, a meni s tih majušnih 174cm i 71 kilogramom ne treba previše. Peta ionako ponajviše trpi pri silasku, a kod mojeg trčanja nizbrdo nema previše kočenja jer to nepotrebno troši kvadricepse pa se trudim što je više pustiti gravitacijskoj sili da me nosi nizbrdo kroz trk. Ipak, peta je na ovom paru mojih crveno-crnih ljepotica ipak dobila po tamburi. Ako ništa drugo, na jednoj tenisici vidljivije u obliku izvrtanja i utisnuća čepova.

Dakle, neki su čepovi gotovo u potpunosti nestali kako je vidljivo na fotografijama, a istovremeno neki kao da su netaknuti. Vjerojatno je riječ o kakvom udarcu u tvrdu podlogu jer ovaj potplat definitivno nije tvrd. Tenisica je umjerene tvrdoće u potplatu i dobro amortizira, odnosno ubažava podlogu, a sam potlat drži na gotovo svim terenima. Da, naravno da ćete se sklizati na mokrom kamenu, blatu, snijegu ili ledu… nema te tenisice koja će držati na tim podlogama. Ova tenisica nema metalne čepove, nisu čavlerice niti imaju ugrađene dereze. Jedinih padova kojih se iskreno sjećam bili su nedavno na silasku Mrcinom sa Sljemena, ali podloga je bila zaleđena. Snijeg koji se otapao pretvorio se u svojevrsni potočić po puteljku i spuštanjem temperature pretvorio u zaleđenu glazuru na koju je friško napadao snijeg tek koji centimetar. Idealno za razbit glavu ili slomit koju kost. Uspio sam sići samo s pokojom masnicom no gledanje kroz usporeni film kako su ti nogice iznad glave je prilično komično. Naravno, sve dok ne tresneš o led.
Uložak je jednostavan, ali ipak pokazuje neke naznake ortopedskog promišljanja no nemojmo se zanositi nekom ozbiljnošću. Samo crossfit tenisice Nike Metcon imaju ozbiljniji uložak, a sve ostalo su uloščići. No ovaj je gumiran i odlično drži nogu od klizanja u kombinaciji s vezicama. Brzo se i suši. Sasvim solidno i potpuno u skladu s ostatkom tenisice.
Iskustva, cijena i ukupni dojam

E sad, tko god je planirao kupiti Salomon tenisice, zna da ih neće dobiti za sitne novce. Ni jedne Salomonove tenisice nisu jeftine, a one s oznakom S/LAB su to ponajmanje. Salomon ulaže puno u istraživanja i prilično je jasno kako mora naplatiti svoje proizvode kako bi nastavili istraživati i proizvoditi proizvode s najvišim standardima. Ukratko, cijena oko 180 eura odnosno oko 1300+ kuna je uobičajena za takvu tenisicu, no ja sam svoje kupio na popustu u Keindl Sportu, a vjerujem kako još uvijek postoji navedeni popust te ukoliko ovo čitate paralelno s izlaskom članka, ne bi bilo loše zaviriti na njihove stranice jer uvijek postoje neki interesantni popusti. Ipak, 1000 kuna je trebalo izdvojiti za navedenu tenisicu i to je zapravo sasvim ok. Nije mi nikad žao tih novaca, iako mi je potpuno jasno kako je riječ o tenisici koja je lakša i neće izdržati puno više od nekih 500-600 km. To je tako. No ja rado kupim nešto što znam da mi odgovara stopalu i da mi ju je gušt vidjeti uopće. Tenisicu sam od prvog trenutka gazio bez ikakvog suzdržavanja. Od ljetnih vrućina i suhih terena, preko blatnih jesenskih mjeseci do snježnih i ledenih podloga i minus temperatura. Prošla je sve podloge, no možda fali malo Dalmatinskog krša. Ipak od zanimljivijih lokacija spomenuo bih Premužićevu stazu na Velebitu, Horvatovu stazu u NP Risnjak te 50km sljemenske transverzale. Ni u jednom trenutku nisam imao problema s tenisicom, odnosno da se nisam pouzdao u nju. Ja biram gdje stajem, no ne jednom sam trčao u sumrak ili u zoru u Maksimiru pri smanjenoj vidljivosti, a tenisica kao da se ljepila za podlogu (treba “samo” dizati stopala da ne zapneš za korijenje i onda si ok).
Sve u svemu, Darko Rogina je bio u pravu kad ju je preporučio, a kako i ne bi kad u istoj i sam trči. Mislim da je bolji odabir od Sense 8, koja bi mi pružila još manje zaštite, a vijet krajanja bi bio vjerojatno vrlo sličan. Tenisica je lagana, odlično napravljena od vrhunskih materijala, s odličnim potplatom i čvrstim kalupom u kojem noga ne mrda. Za tako laganu tenisicu, pruža sasvim solidnu zaštitu od sve ga što podloga stavlja pred vas, a odnos kvalitete i cijene je prihvatljiv. Nije jeftina, ali ako želite nositi Salomon, super seksi crvenu tenisicu, onda treba izdvojiti i koju kunu više. Iako ako dobro pogledate i druge marke i modele, cijene se uglavom kreću u istom rangu.
Podijelite ovaj članak, ako Vam se sviđa što ste pročitali. Pa čak i ako Vam se ne sviđa. Imajte na umu samo da je blog i njegov sadržaj vlasništvo autora.
Označite ga sa “sviđa mi se”, a svaki komentar je dobrodošao! Blog je besplatan, a budite slobodni i pretplatite se na obavijesti!
I hvala Vam što čitate!
Jedan komentar Dodaj vlastite